Ceza İstinaf Başvuru Dilekçeleri

Ceza İstinaf Başvuru Dilekçeleri

AÇIKLAMALAR:

Terör ve siyasi suçları yargılamakla görevli ağır ceza mahkemelerinin kararlarına karşı ileri sürülebilecek ilk ve en önemli istinaf argümanı, bu mahkemelerin bağımsız ve tarafsız olmadıkları ve kanunla önceden kurulmuş mahkeme (doğal hâkim) ilkesine aykırı olduklarına dair argümandır.

 

Ceza Hukukunda birçok istinaf gerekçesi vardır; ancak ekteki metinde bunlardan sadece birine ve en önemlisine yer verilmiştir. Zamanla diğer istinaf gerekçelerine ilişkin metinler de hazırlanıp, etkin bir avukat yardımından yoksun mağdurların hizmetine sunulacaktır. Diğer metinler hazırlanıp siteye yükleninceye kadar, sizler veya varsa avukatınız, metnin son kısmına, diğer istinaf gerekçelerini de ekleyerek yetkili mahkemeye sunabilirsiniz.

 

Mahkemelerin olmazsa olmaz özelliklerinden biri de kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsız olmadır. AİHM bağımsız olmayan organın mahkeme sıfatını kullanmayı dahi hak etmediğini değerlendirmekte ve belirtilen ilkeler açısından ihlal kararı verdiğinde, diğer hak ihlallerini incelemeye dahi gerek görmemektedir. Bu nedenle öncelikle bu husustaki istinaf gerekçeleri hazırlanıp internet sitesinde yayınlanmıştır.

 

İleride Anayasa Mahkemesi ve AİHM önünde “kanunla önceden kurulmuş, bağımsız ve tarafsız bir mahkeme önünde yargılanmadığınızı” ileri sürebilmek için, derece mahkemeleri önünde bu argümanları mutlaka ileri sürmüş olmalısınız.

 

Metnin ilk ve son sayfasındaki boşlukları doldurduktan ve imzaladıktan sonra, istinaf talebine ilişkin bu dilekçeyi süresi içerisinde, mahkûmiyet kararı veren mahkemeye sunmanız gerekmektedir.


Kaynak : https://twitter.com/neyapilabilir


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi