Marka Taklidi Tespiti, Markaya Tecavaz maddi Tazminat

Marka Taklidi Tespiti

DİLEKÇE BURADA

 

……………. NÖBETÇİ FİKRİ VE SINAİ HAKLAR   MAHKEMESİNE

 

 

DAVACI            : ………. T.C…………

 

ADRES             : 

 

DAVALI           : 

 

KONU                : Markaya Tecavüz Nedeniyle Tazminat İstemi.

 

 

AÇIKLAMALAR   :

1-)  Müvekkilim şirket uzun yıllardır … ‘da gıda sektöründe faaliyet göstermekte olup … adet fabrikası bulunmaktadır. Müvekkilim, … yılında … ibaresini marka olarak … numara ile tescil ettirmiştir. Müvekkilim bu markayı işyerlerinde, reklam panolarında, tabela ve reklam vasıtalarında kullanmıştır. Üretim kalitesi haklı bir üne kavuşmuş, bilinen ve aranan bir marka haline gelmiştir.

 

2-) Müvekkilim bu marka ile halen hem üretim ve hem de sunum faaliyetlerine devam etmekte olup kendisine iyi bir pazar payı oluşturmuştur. Aleyhine tespit istenen şirket tespit  istenen adreste gıda sektöründe faaliyet göstermekte ve sunduğumuz etiket fotokopisinde görüldüğü gibi … ibaresini tescilli markaymış gibi sattığı gıda ürünlerinde kullanmaktadır.

 

3-)  Aleyhine tespit istenen şirketin … ibaresini ürünlerinde kullanması müvekkil şirketin markasına açık bir tecavüz oluşturmaktadır. Bu suretle de haksız rekabete yol açmaktadır.

 

4-) Bu nedenlerle davalı şirketin kullandığı “…” ibaresinin müvekkilimin tescilli markasına aynen benzediğinden bu durumun haksız rekabet nedeniyle müvekkilimin markasına tecavüz oluşturduğundan tecavüzün önlenmesine, davalının, müvekkilimin tescilli markasını kullandığı ürün ve reklam malzemelerinin toplatılmasına, maddi ve manevi tazminatın tahsiline ve hükmün tirajı en yüksek 5 gazeteden biri ile yayınlatılmasına karar verilmesi için mahkemenize başvurmak zorunda kalınmıştır.

 

HUKUKİ NEDENLER: 556 S. KHK. m. 66 ve ilgili mevzuat. 

HUKUKİ DELİLLER : Davalının ticari defter ve belgeleri, adı geçen etiketler,  tanık beyanları ve diğer deliller. 

 

SONUÇ VE İSTE       : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, davalı şirketin

müvekkilime ait markaya tecavüzünün önlenmesine, müvekkilime ait tescilli markanın kullanıldığı tabelaların sökülmesine,reklam vasıtası, basılı evrak ve ürünlerin toplatılmasına, masrafı davalıdan alınarak hükmün tirajı en yüksek 5 gazeteden biri ile ilanına, fazlaya ilişkin haklarımızın saklı tutulmasına, …TL. manevi ve …TL. maddi olmak üzere toplam …TL. tazminatın davalıdan tahsiline, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…

 

 

DAVACI :………


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi