Aihm Başvuru Formunun Doldurulmasına İlişkin Açıklamalar

Aihm Başvuru Formunun Doldurulmasına İlişkin Açıklamalar

Mahkeme hangi şikâyetleri inceler?


Avrupa  İnsan  Hakları  Mahkemesi  (Mahkeme),  Avrupa  İnsan  Hakları  Sözleşmesi  (Sözleşme)  ile güvence altına alınmış olan temel haklarının ihlal edilmesinden şikâyetçi olan gerçek kişilerin ve  tüzel kişilerin  başvurularını değerlendiren uluslararası bir mahkeme dir. Sözleşme, uluslararası bir antlaşma olup, çok sayıdaki Avrupa devleti, Sözleşme’yi kabul ederek bireylerin belirli temel haklarının korunması yükümlülüğü altına girmiştir. Bu haklar, Sözleşme’de ve Sözleşme’ye ek 1, 4, 6, 7, 12 ve  13 numaralı Protokol lerde yer almaktadır. Bu protokoller yalnızca bazı devletler tarafından kabul edilmiştir. Ekte bulacağınız adı geçen bu metinleri okumanız tavsiye edilir. 

Mahkeme her türlü şikâyeti incelemez. Mahkeme’nin yetkisi; kimin, ne zaman ve hangi konuda başvuru  yapabileceğini  belirleyen  ve  Sözleşme ’de  yer  alan  “kabuledilebilirlik  kriterleri”  ile tanımlanmıştır.  Mahkeme  tarafından  incelenen  başvuruların  %90 ’ından  fazlası  kabuledilemez

bulunmaktadır. Bu nedenle, şikâyetlerinizin aşağıda belirtilen kabuledilebilirlik koşullarına uygun olduğunu dikkatle kontrol etmeniz gerekmektedir.

Mahkeme başvurunuzu ancak şu koşullarda inceleyebilir:

 

*  Şikâyetleriniz, Sözleşme ve Protokollerle güvence altına alınmış olan


Aşağıdan aihm başvuru formu açıklamalarını indirebilirsiniz…


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi