T.C Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı

KHK Kapsamında Reddedilen İş Davaları Hakkında Açıklama

 

29.10.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 675 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 16. Maddesi ile, hazineye devredilen şirketlere yönelik açılan davalarda dava şartı yokluğu nedeniyle re'sen ve kesin olarak ret kararı verilmesi hükmü getirilmiştir.

 

Bu çerçevede, hazineye devredilen şirketlere ilişkin açılan davaların bazılarında duruşma esnasında, bazılarında ise duruşma tarihi beklenmeksizin mahkemelerce kendiliğinden davanın reddi kararları verilmektedir.

 

Bu kararın verilmesinin (veya şahsa / avukatına tebliğ edilmesinin) ardından 30 gün içerisinde ilgili Maliye Bakanlığı’na (defterdarlık aracılığıyla) başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurular, 670 Sayılı KHK’nın 5. Maddesine dayalı olarak yapılmaktadır.

 

KHK’ya göre başvurucu; hazineye devredilen şirketten ne sebeple ve ne miktarda alacağı olduğunu izah etmeli ve inandırıcı deliller sunmalıdır.

 

Örnek dilekçede olduğu gibi başvurucu kendi çalışması ve işten çıkarılması hakkındaki bilgileri de ekleyerek defterdarlığa başvurabilir. Dilekçe ekinde e-devletten de çıkarılabilecek SGK çalışma dökümü başta olmak üzere; fesih belgesi ve her türlü delil sunulabilir. SGK dökümünün, eğer gelmiş ise reddedilen dava dosyasından fotokopi çekilerek alınması da mümkündür.

 

Hak edişin miktarı esasen yargılama ve bilirkişi incelemesi gerektiğinden, başvurucunun talep edeceği miktarı kendisinin yaklaşık olarak hesaplayarak talep etmesi gerekmektedir.

 

Burada önemli nokta, 30 günlük süreyi kaçırmadan başvuruyu yapmaktır. Eğer süre yetişme sorunu olacaksa hızlı şekilde dilekçe sunulabilir; ek sunmak, detaylı açıklamalar yapmak gibi şeyler sonradan da yapılabilecektir.

 

30 günlük süre ne zaman başlayacaktır? Eğer karar duruşması yapılmışsa ve şahsın kendisi yahut avukatı duruşmaya girmişse, duruşma tarihinden itibaren 30 günlük başvuru süresi başlayacaktır. Mahkeme duruşma yapmayarak celse arasında davanın reddi kararını vermiş ise, bu kararın şahsın kendisine yahut avukatına tebliğinden itibaren 30 günlük süre başlayacaktır. Bu durum, mahkeme kaleminden telefonla öğrenilebilir.

 

Sonuç olarak; şablon olarak sunulan dilekçe doldurularak hızlı şekilde defterdarlık başvurusunun yapılması, özellikle SGK hizmet dökümü ve varsa iş akdinin feshine dair evrak olmak üzere delillerin eklenmesi, eğer delillere ulaşmak zaman kaybettirecekse başvurunun hemen yapılıp daha sonra eklerin bir üst yazıyla ilgili başvuru numarası belirtilerek dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

 

Başvuru neticesini öngörmek mümkün olmamakla beraber, reddi ihtimalinde bir avukat desteğiyle hukuki süreci sürdürmek düşünülebilir.


El Konulan Şirketlerden Alacak Dilekçesi

El Konulan Şirketlerden Alacak Dilekçesi

  T.C. MALİYE BAKANLIĞI İSTANBUL DEFTER..

Mal Bildirim Formu

Mal Bildirim Formu

Mal bildirimi; borçlunun borcuna yetecek tutarda ..

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Güncel Haberler

İşyerinde patronun dedikodusunu yapan tazminatsız kovulur

İşyerinde patronun dedikodusunu yapan tazminatsız kovulur

Dedikodu yaptığı için iş yerinden kovulan işçi soluğu mahkemede aldı. Yargıtay işçiyi haksız buldu. Yüksek mahkeme, mesai arkadaşlarına iftira atan, onların dedikodusunu yapan işçinin tazminatsız şekilde kovulmasına hükmetti. Yargıtay'ın aldığı bu..

İlk kez bir başka gezegende su bulundu

İlk kez bir başka gezegende su bulundu

Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri araştıran bilim insanları, büyük bir keşif yaptı. İlk kez Dünya dışından bir gezegende sıvı su tespit edildi. Su, yaşama imkan sağlayan en önemli koşullardan biri olarak görülüyor. K2-18b adlı gezegen, Samanyol..

Uçan taksi" ilk kez havalandı

Uçan taksi" ilk kez havalandı

Gelecekte ulaşıma yeni çözümler getirmesi planlanan uçan araç Volocopter Stuttgart’ta dört dakikalık test uçuşunu başarıyla tamamladı. Aracın iki üç yıl içinde trafiğe çıkması hedefleniyor. Almanya'da yakın gelecekte kullanılmaya başlanması pl..

Memurlar nasıl becayiş yapar

Memurlar nasıl becayiş yapar

Birçok memur tarafından tercih edilen bir yöntem olan becayiş “karşılıklı yer değiştirmek” demektir. Becayiş kamu personeline yani memurlara verilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun karşılıklı olarak yer değiştirmeyi düzenleyen 73'üncü mad..

Yargıtay düğün yapılmamasını boşanma nedeni saydı

Yargıtay düğün yapılmamasını boşanma nedeni saydı

Gelinlik giymek neredeyse tüm genç kızların hayalini süslüyor. Gelinlik giyme hayali yıkılan geç kızlar için Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'ndan önemli bir karar geldi. Kurul; geline söz verip de düğün yapmayan damadı kusurlu buldu. Düğün merasiminin..

Yargıtay kaybolan bağaj için tazminata hükmetti

Yargıtay kaybolan bağaj için tazminata hükmetti

Kayıp bagajdan dolayı iş görüşmesini yapamayan tekstilci kadının açtığı davada Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, havayolu şirketinin manevi tazminat ödemesine hükmetti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, dünya devi markayla fason üretim yapmak için İspan..

Detoks gerçekten vücudu temizliyor mu?

Detoks gerçekten vücudu temizliyor mu?

Masaj, sıkılmış meyve-sebze suları, bitkisel çay veya oruç yoluyla detoks yapıp vücudu toksinlerden arındırmak oldukça ilgi gören bir uygulama. Bu yöntemlerle cildin güzelleşeceği, kilo verileceği ve daha sağlıklı bir vücuda kavuşulacağı vaat edi..

Abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

Abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu. Doktorlar, iç hastalıklarını derledikleri raporda yer verdikleri vakada, gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş..

Yargıtay çemkirmek sözü hakaret sayılmaz

Yargıtay çemkirmek sözü hakaret sayılmaz

Yargıtay, bazı yörelerde 'hakaret' olarak algılanan 'çemkirmek' sözünün hakaret suçunu oluşturmadığına hükmetti. Yüksek mahkeme; hakaret kararında yöresel farklılıklara dikkat çekti. Duruşma beklediği mahkeme kalemi önünde görevlilerle tartışan..

Samsung ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Galaxy Fold'u piyasaya sürdü

Samsung ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefonu Galaxy Fold'u piyasaya sürdü

Galaxy Fold marka telefonların Nisan ayında yaşanan bazı sorunlar nedeniye piyasaya sürüm tarihi ertelenmişti. Örnek modellerin bazılarında katlanabilir ekranın birkaç gün içinde kırıldığı görülmüştü. Sorunları giderilen Galaxy Fold akıllı te..

Grönland'daki bir buzul 15 yılda 100 metre inceldi

Grönland'daki bir buzul 15 yılda 100 metre inceldi

Bilim insanları Grönland'daki dev buz tabakasının bu yıl rekor düzeyde eriyerek inceldiğini tespit etti. Buz tabakasındaki kayıp dünya çapında deniz seviyesinde 1 milimetreden fazla yükselmeye neden oldu. Kalınlığı bazı yerlerde 2-3 kilometreyi bu..

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan Didymos asteroidini vurma planı

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan Didymos asteroidini vurma planı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile Avrupa Uzay Ajansı ESA uzmanları Dünya'ya çarpma tehlikesi bulunan asteroitlerin vurulmasına yönelik bir proje kapsamında gelecek hafta İtalya'nın başkenti Roma'da bir araya gelecek. AIDA (Asteroit Ç..

Almanya: her eve otomobil için elektrikli şarj

Almanya: her eve otomobil için elektrikli şarj

Önümüzdeki on yıl boyunca, Almanya'nın elektrik şebekesinin, on milyonlarca elektrikli otomobilin şarj edilmesini sağlamak için iyileştirmelere ihtiyacı olacak. Endişelenmekten ziyade, uzmanlar teknik zorlukları dört gözle beklemektedir. Stuttg..

Kanser hücrelerini uzaya fırlatarak tedavi edecekler

Kanser hücrelerini uzaya fırlatarak tedavi edecekler

Sıfır yerçekimi koşullarında sadece bir gün sonra, araştırmacılar kanser hücrelerinin %80'inden fazlasının ilk denemede öldüğünü tespit etti. Şimdi planlanan şey onları uzaya yollamak. Avustralyalı araştırmacılar, Dünya'daki ilk araştırmadan s..

Justin Bieber Instagram'da şöhreti, uyuşturucuyu ve depresyonu anlattı

Justin Bieber Instagram'da şöhreti, uyuşturucuyu ve depresyonu anlattı

Justin Bieber 20'li yaşlarında verdiği kötü kararlar nedeniyle nasıl "dünyanın en nefret edilen insanı" olarak damgalandığını anlattığı duygusal bir makale yayımladı. Menajer Scooter Braun tarafından 13 yaşındayken keşfedilen dünyaca ünlü yıldı..

Yargıtay farklı sektörde aynı marka kullanılabilir

Yargıtay farklı sektörde aynı marka kullanılabilir

Hukuk Dairesi, ticari hayatı yakından ilgilendiren emsal nitelikte bir karara imza attı. Şekerleme sektöründeki bir marka ile aynı ismi kullanan tekstil sektöründeki iki firmanın marka davasından flaş bir karar çıktı. Yüksek Mahkeme; aynı markalı ..