T.C Maliye Bakanlığı

Maliye Bakanlığı

KHK Kapsamında Reddedilen İş Davaları Hakkında Açıklama

 

29.10.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 675 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 16. Maddesi ile, hazineye devredilen şirketlere yönelik açılan davalarda dava şartı yokluğu nedeniyle re'sen ve kesin olarak ret kararı verilmesi hükmü getirilmiştir.

 

Bu çerçevede, hazineye devredilen şirketlere ilişkin açılan davaların bazılarında duruşma esnasında, bazılarında ise duruşma tarihi beklenmeksizin mahkemelerce kendiliğinden davanın reddi kararları verilmektedir.

 

Bu kararın verilmesinin (veya şahsa / avukatına tebliğ edilmesinin) ardından 30 gün içerisinde ilgili Maliye Bakanlığı’na (defterdarlık aracılığıyla) başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurular, 670 Sayılı KHK’nın 5. Maddesine dayalı olarak yapılmaktadır.

 

KHK’ya göre başvurucu; hazineye devredilen şirketten ne sebeple ve ne miktarda alacağı olduğunu izah etmeli ve inandırıcı deliller sunmalıdır.

 

Örnek dilekçede olduğu gibi başvurucu kendi çalışması ve işten çıkarılması hakkındaki bilgileri de ekleyerek defterdarlığa başvurabilir. Dilekçe ekinde e-devletten de çıkarılabilecek SGK çalışma dökümü başta olmak üzere; fesih belgesi ve her türlü delil sunulabilir. SGK dökümünün, eğer gelmiş ise reddedilen dava dosyasından fotokopi çekilerek alınması da mümkündür.

 

Hak edişin miktarı esasen yargılama ve bilirkişi incelemesi gerektiğinden, başvurucunun talep edeceği miktarı kendisinin yaklaşık olarak hesaplayarak talep etmesi gerekmektedir.

 

Burada önemli nokta, 30 günlük süreyi kaçırmadan başvuruyu yapmaktır. Eğer süre yetişme sorunu olacaksa hızlı şekilde dilekçe sunulabilir; ek sunmak, detaylı açıklamalar yapmak gibi şeyler sonradan da yapılabilecektir.

 

30 günlük süre ne zaman başlayacaktır? Eğer karar duruşması yapılmışsa ve şahsın kendisi yahut avukatı duruşmaya girmişse, duruşma tarihinden itibaren 30 günlük başvuru süresi başlayacaktır. Mahkeme duruşma yapmayarak celse arasında davanın reddi kararını vermiş ise, bu kararın şahsın kendisine yahut avukatına tebliğinden itibaren 30 günlük süre başlayacaktır. Bu durum, mahkeme kaleminden telefonla öğrenilebilir.

 

Sonuç olarak; şablon olarak sunulan dilekçe doldurularak hızlı şekilde defterdarlık başvurusunun yapılması, özellikle SGK hizmet dökümü ve varsa iş akdinin feshine dair evrak olmak üzere delillerin eklenmesi, eğer delillere ulaşmak zaman kaybettirecekse başvurunun hemen yapılıp daha sonra eklerin bir üst yazıyla ilgili başvuru numarası belirtilerek dosyaya eklenmesi gerekmektedir.

 

Başvuru neticesini öngörmek mümkün olmamakla beraber, reddi ihtimalinde bir avukat desteğiyle hukuki süreci sürdürmek düşünülebilir.


El Konulan Şirketlerden Alacak Dilekçesi

El Konulan Şirketlerden Alacak Dilekçesi

  T.C. MALİYE BAKANLIĞI İSTANBUL DEFTER..

Mal Bildirim Formu

Mal Bildirim Formu

Mal bildirimi; borçlunun borcuna yetecek tutarda ..

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Güncel Haberler

Gogol diri diri mi gömüldü?

Gogol diri diri mi gömüldü?

"Müfettiş", "Ölü Ruhlar" ve klasik Rus edebiyatının diğer ölümsüz eserlerinin yazarlarının hayatta kalmaktan çok korktukları ve bununla ilgili belgesel kanıtlar olduğu iyi bilinmektedir. Hikaye, Gogol'un gömüldükten sonra bir tabutun içinde "..

Moğollar Rusya'yı 200 yıldan fazla bir süre boyunca yönetti

Moğollar Rusya'yı 200 yıldan fazla bir süre boyunca yönetti

Büyük Moğol devleti olan Cengiz Han, Rusya’yı 240 yıl boyunca yönetti ve büyük olasılıkla pek çok torunu terk etti. Ancak, garip bir şekilde, Rusya'nın 194 milleti arasında Moğollar listelenmiyor. Neden? Çinli analist, Rusya’da Moğol olmama nedenl..

Lastikleri öldüren üç sürücü alışkanlığı

Lastikleri öldüren üç sürücü alışkanlığı

Bazı kötü alışkanlıkları ortadan kaldırırsak, lastik ömrünü uzatmak mümkündür Elbette, düz bir yolda bile hiçbir seri lastik ani bir delinme veya başka bir hasara karşı bağışıklık kazanmaz. Ancak çoğu zaman kauçuk , temel dikkatsiz sürüş nedeni..

Araba aniden durursa ve çalışmazsa ne yapmalı

Araba aniden durursa ve çalışmazsa ne yapmalı

Sorun birçok sürücünün karşılaştığı, ancak basit nedenlerle duraklayan bir otomobil motoru. Garajda veya otoparkta bir arabanın çalışmadığı bir durum. Böyle bir durumda, sorunu kendiniz bulabilir veya aracı hizmete alabilirsiniz. An..

Patlak Tekerleği kriko olmadan değiştirmenin bir yolu varmı

Patlak Tekerleği kriko olmadan değiştirmenin bir yolu varmı

Patlak tekerlek: arabanızın bagajında ​​ bir yedek lastik, bir kompresör ve bir kriko varsa, durum oldukça kolaydır. Peki ya bir nedenden dolayı bir krikonuz olmasaydı? Bunu yapmanın bir yolu diyagonal direk ile – bir yanı eğimli arazinin ..

Asteroit Dünyaya bu anlarda yaklaşıyor

Asteroit Dünyaya bu anlarda yaklaşıyor

Otvprim.ru, birkaç saat sonra potansiyel olarak tehlikeli bir asteroitin Dünya'ya yaklaşacağını bildirdi. NASA'ya göre, Uzay cismi Dünya üzerinde saniyede 22 kilometre hızla 5.2 milyon kilometre mesafede uçacak. Yüksek hız ve istikrarsızlı..

Afgan “Bruce Lee” ile tanışın

Afgan “Bruce Lee” ile tanışın

Alizada, yeteneklerini videolar ile gösteren genç; Afganistan’da yayılmaya başladıktan sonra dünya medyasının dikkatini çekti. Afgan Bruce Lee olarak anılmaktan hoşlandığını ve yeni ününün ülkesinin farklı bir resmini çizmeye yardımcı olacağın..

Özbekistan'da bebekler için en çok hangi isimlerin kullanıldığını biliyor musunuz?

Özbekistan'da bebekler için en çok hangi isimlerin kullanıldığını biliyor musunuz?

UzA , Özbekistan'ın nüfusunun yıldan yıla büyümekte olduğunu yazdı . 1 Ocak 2019 itibariyle Özbekistan'ın nüfusu 33,3 milyon kişidir. Yıllık büyüme oranı 597.4 bin idi. Yeni doğanların yaş ortalaması 23,7'dir. Ö..

Papa : Kürtaj bir tetikçi kiralamak gibi

Papa : Kürtaj bir tetikçi kiralamak gibi

Vatikan | Papa Francis Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kürtaj yasağının dini değil, insanlıkla alakalı olduğunu, bir kiralık katil kiralamak gibi olduğunu söyledi. “Bir sorunu çözmek için insan yaşamını ortadan kaldırmak yasal mıdır?&nb..

ABD, dünyadaki en pahalı gen terapisini onayladı

ABD, dünyadaki en pahalı gen terapisini onayladı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi , dünyadaki en pahalı ilacın dağıtımına yeşil ışık yaktı . Novartis tarafından en şiddetli spinal müsküler atrofi (Sma1) formu olan ve genellikle yaşamın ilk iki yılında ölümle sonuç..

Alman yetkili, Yahudileri halk arasında kippah giymeye karşı uyardı

Alman yetkili, Yahudileri halk arasında kippah giymeye karşı uyardı

Almanya'daki anti-Semitik saldırılar son birkaç yılda artmıştır. Geçtiğimiz yıl, Berlin'de bir sokakta kippahlar giyen ve aynı zamanda yarmulkes olarak da bilinen iki adama yapılan saldırı, ülkede yaygın bir şekilde yaygınlaştı. Alman hüküm..

Yeni taşınabilir oyun makinesi "Playdate"

Yeni taşınabilir oyun makinesi "Playdate"

Yazılım geliştirme şirketi Panic, yeni bir taşınabilir oyun konsolu olan “ Playdate ” i duyurdu. "Playdate", monokrom ve yüksek hassasiyetli bir ekran ve bir krank kontrol cihazı bulunan yeni bir taşınabilir oyun makinesi türüdür. Oyun indirme..

Herkesin imreneceği ve seveceği bir araba hedefledik.” Yeni "MAZDA3

Herkesin imreneceği ve seveceği bir araba hedefledik.” Yeni "MAZDA3

Seoul Red'in Fastback ve Machine Gray'in sedan başkanı ve CEO'su Bay Akira Marumoto, “Mazda 2020'de 100. yılını kutlayacak. Gelecek 100 yıl Ölçeği asla büyük olmayan Mazda'nın hayatta kalabilmesi için en önemli şey “Mazda'nın benzersizliği” dir. Ö..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uber İçin Noktayı Koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uber İçin Noktayı Koydu

"UBER OLAYININ KORSAN TAKSİCİLİKTEN BİR FARKI YOK" Cumhurbaşkanı Erdoğan, taksiler konusunda hala şikayetler geldiğini aktararak, şunları kaydetti: "Dijitalleşmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak geliştirilen ve milli bir yazılım olan İTaksi ..

Hindistan'da okulda yangın

Hindistan'da okulda yangın

Times of India, birçoğunun çocukları olan en az 19 öğrencinin batı Hindistan'ın Surat şehrinde çok katlı bir evde yangında öldüğünü bildirdi. En az 18 kişi hastaneye kaldırıldı. Binada bir dans okulu ve bir moda okulu bulunmaktadır. - Ü..

İşte deniz suyu ile çalışan Gemi

İşte deniz suyu ile çalışan Gemi

Cuma günü, katamaran "Energy Observer" Stockholm'e düştü ve Skeppsbron'a eklendi. Yazarlara göre, gemi dünyada deniz suyunu hidrojene dönüştüren ilk gemi ve çevreye herhangi bir iz bırakmadan dünyadaki limandan limana götürüyor. Gemi diğer..