Merhaba! Bu yazıyı yazan robottur
  • Merhaba! Bu yazıyı yazan robottur

Merhaba! Bu yazıyı yazan robottur

3 Haziran 2019 Pazartesi 05:49:27

ABD'deki yeni bir robot, kendinize Yunanca ve İngilizce, Japonca, Çince, Hintçe, Urduca gibi dokuz farklı dilde "merhaba" yazmayı öğrendi.

Ve orada bitmiyor. Leonardo da Vinci'nin "Mona Lisa" nın bir kopyasını çizebilir.

yeni robot, Japon kökenli Atosombo Kotani başkanlığındaki Rhode Island Brown Üniversitesi'ndeki bir robot üreticisidir. Robotun, robotik elini tutan bir kalemle - sadece onlara bakarak çeşitli görüntüler veya kelimelerle oynamasını sağlayan özel bir algoritması vardır.

Algoritma, bir kelimenin veya eskizin görüntülerini analiz eden ve ifadeyi veya eskizleri yeniden oluşturmak için en iyi "kalemlerin" ne olduğu sonucuna çıkan iki derin öğrenme ağını kullanır.

 

Önceden programlanması ve ilgili bilgilerle beslenmesi gereken diğer robotların aksine, yeni robot yalnızca daha önce hiç görmediği bir şeyi nasıl yazacağını öğrenir.

Öyleyse, "merhaba" ifadesini Yunanca veya başka bir dilde görürse, robot da yazabilir.

Kotani’nin dediği gibi “insanların yazının robot tarafından mı yoksa bir insan eli tarafından mı yazıldığını görmesi zor.” Aynı eskizler için de geçerli.

Robotun tasarımcıları; Mayıs ayında Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı'nda sunacaklar. Farklı dillerden karakter oynamasının doğruluğu% 93'e ulaşmaktadır (karşılaştırmalı testlerle gösterildiği gibi altı yaşındaki bir çocuktan fazla) ve daha da geliştirilebilir.

Araştırmacılar gelecekte bu tür robotların çalışan insanlarla daha iyi iletişim kuracaklarını, "el yazısı" etiket notları bıraktıklarını, eskiz diyagramlarını vb. Bırakacaklarını düşünüyorlar.