Metrolarda yeni dönem resmen başlıyor
  • Metrolarda yeni dönem resmen başlıyor

Metrolarda yeni dönem resmen başlıyor


Toplu taşımaya binerken pek çok aşamadan geçtik; ancak bu kez metroda bakın neyle karşılaşacağız.

Teknolojinin geldiği son nokta oldukça korkutucu. Kağıt biletlerden yıllar yıllar sonra şimdi bakın metroya nasıl gireceksiniz?

Yıllar öncesinde kağıt biletlerle seyahat ederdik. Daha sonra bu akbile dönüştü ve para yükleme yoluyla işi çok daha pratik bir hale getirdi.

Daha sonra İstanbulKart ve türevleriyle tanıştık. Artık para yüklemek de toplu taşımaya binmek de hiç olmadığı kadar pratik bir hale geldi.

Hatta bankaya talimat vererek kartımızı doldurup hiç nakit paraya bulaşmadan bile seyahat eder durumdayız.

Ancak Çinliler işi bir adım daha öteye götürmeye kararlı görünüyor. Metroya binerken artık bakın ne yapmaya başladılar?

Metroya girdiklerinde artık ne kart taşıyacaklar ne de nakit para. Ellerini kollarını sallaya sallaya metroya girecekler.

Peki bunun sebebi metronun artık bedava olması mı dersiniz? Tabii ki hayır!

Telefonlarda yoğun olarak kullanmaya başladığımız yüz tanıma teknolojisi metroya kadar inmiş durumda. Peki bu ne anlama geliyor?

Çin'in Silikon Vadisi olarak da bilinen Shenzen'de bir metro istasyonunda başlayan pilot uygulama büyük ses getireceğe benziyor. Vatandaşlar artık sadece yüzlerini taratarak metroya giriyor, yolculuk yapıyor. China Morning Post'un haberine göre yüz tanıma teknolojisi sizi metro girişinde bekliyor ve yüzünüzü tarattığınız anda hesabınızdan para çekiliyor. Yani bir yolcunun artık yanında para olmamasının ya da cüzdanını veya biniş kartını unutmasının hiçbir önemi kalmadı.

Ancak yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı ilk sıra dışı yer metro istasyonları değil. Yine Çin'de bir fast food restoranında sipariş verirken yüzünüzü taratmanız yeterli oluyor.