Tapu Takyidat Dilekçesi

Tapu Takyidat Dilekçesi


Takyidatlı Tapu Nedir? Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?


Makalemizde sizlere takyidatlı tapu hakkında bilgiler vereceğiz. Takyidat kelime anlamı olarak “ayrıntı” anlamına gelir. Takyidatlı Tapu, tapunun ayrıntısını gösteren belgedir. Bu belge Takyidat Belgesi olarak da adlandırılır.


Gayrimenkulümüze ait olan tapu belgesinde şerh, ipotek, haciz, intifa hakkı, irtifak hakkı, şufa hakkı, vefa hakkı, serbest dereceden istifade hakkı gibi takyidatlar bulunabilir. Malik, kanuni temsilciler ya da tapu ilgilisi gayrimenkule ait tapudaki takyidatları öğrenmek için tapu çalışanlarından bu bilgileri isteyebilir. Bu bilgilerin 3. kişilere verilmesi kanunen yasaktır. Dolayısıyla tapudaki bu bilgiler gayrimenkulle ilgisiz kişilere verilmemektedir.


Tapudan takyidat belgesi almak isteyen ilgili kişiler Ziraat Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank‘ a 2016 takyidat harcı olan 7.60 TL’ yi yatırmalıdırlar. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise Ziraat Bankası ve Halkbankası’ nın bu harcı sadece bankamatiklerden (ATM) aldığıdır. İş Bankası ve Vakıfbank takyidat belgesi harcını gişeden tahsil etmektedir.


İskan için takyidat belgesi alımlarında ise apartmanda bulunan her daire (bağımsız) başına 7.60 TL harç yatırılmalıdır.

 


Kaynak : https://medium.com/
………….TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ'NE

 


İLGİ KURUM  : …………. Asliye Hukuk Hakimliğinin ………../… Esas sayılı tapu kayıtları tashih davası için tapu kayıtları gönderilmesi.


DAVACI            : ……………… tarafından ……….. Tapu Müdürlüğü aleyhine açılmış bulunan tapu kaydındaki isim ve maddi hatanın düzeltilmesi davasının yapılan duruşması sırasında alınan ara karar gereğince;


DAVA KONUSU: …………. İli, ……….. ilçesi, …………. sınırlarında kain ve tapunun ….ada ……pafta ve …… parselde kayıtlı gayrimenkulun tapu kayıt örneği ve çapının çıkarılarak duruşmanın atılı bulunduğu …../…./……. tarihinden önce Mahkememize gönderilmesi rica olunur


……/……/……..…


 


AD-SOYAD


İMZAYorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi