Yargıtay, "Dubai hayali" istismarının cezasını az buldu
  • Yargıtay, "Dubai hayali" istismarının cezasını az buldu

Yargıtay, "Dubai hayali" istismarının cezasını az buldu

28 Eylül 2019 Cumartesi 02:04:30

Yargıtay 15'inci Ceza Dairesi, gazetelere verdiği gerçeğe aykırı iş ilanıyla Dubai'de çalışma vaadinde bulunarak çok sayıda kişiden para alan sanık hakkında "basit dolandırıcılık" suçundan verilen hapis cezasını az bularak hükmü bozdu.

Ankara'da 2007-2008 yıllarında gazetelere iş ilanı veren bir kişi,  ilanda yer alan irtibat numarasını arayanlara, "Dubai'de çalıştırılmak üzere ağır  vasıta şoförü arandığını" söyleyip, başvuruda bulunmak isteyenlerden sürücü  belgesi fotokopisi, fotoğraf ve bir miktar para talep etti.

İstenilen belgeleri gönderen, talep edilen paraları ise verilen banka  hesaplarına yatıranlar, kendilerine uzun süre dönüş olmaması, gönderdikleri  belgelerin adres yanlışlığı nedeniyle geri gönderilmesi üzerine  dolandırıldıklarını anlayarak suç duyurusunda bulundu.

Hakkında dava açılan sanığa, mahkeme tarafından basit  dolandırıcılıktan hapis cezası verildi. Temyiz başvurusu üzerine ise dosya  Yargıtay 15'inci Ceza Dairesi'ne geldi.

Daire, suçun nitelikli dolandırıcılık kapsamına girdiğini belirterek,  ilk derece mahkemesinin kararını bozdu.

Kararında, sanığın müştekilerle yüz yüze gelmediğine ve eylemin gazete  ilanı verilerek gerçekleştiğine işaret eden Daire, mahkeme kararını "Türk Ceza  Kanununun 158/1-g maddesinde düzenlenen basın ve yayın araçlarının sağladığı  kolaylıktan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık suçunu oluşturduğu gözetilmeden  suç vasfında yanılgıya düşülerek basit dolandırıcılıktan hüküm kurulduğu"  gerekçesiyle bozdu.

Türk Ceza Kanununun basit dolandırıcılığı düzenleyen 157'nci maddesi,  "Hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak,  kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan beş yıla kadar  hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası verilir." hükmünü içeriyor.

Aynı kanunun, nitelikli dolandırıcılıkla ilgili hükümleri içeren 158.  maddesinde ise suçun basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak  suretiyle yapılması halinde 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli  para cezası verilebileceği öngörülüyor.

İlgili karar için Yargıtay 15. Ceza Dairesi Nitelikli dolandırıcılık kararının tamamı için sayfayı ziyaret ediniz.