Araba aniden durursa ve çalışmazsa ne yapmalı
  • Araba aniden durursa ve çalışmazsa ne yapmalı

Araba aniden durursa ve çalışmazsa ne yapmalı


Sorun birçok sürücünün karşılaştığı, ancak basit nedenlerle duraklayan bir otomobil motoru. Garajda veya otoparkta bir arabanın çalışmadığı bir durum. Böyle bir durumda, sorunu kendiniz bulabilir veya aracı hizmete alabilirsiniz. Ancak araç aniden hareket halindeyken durduysa, yolda, kavşaklarda, yoğun trafiğin ortasında ya da ıssız bir karayolu üzerinde tersi durumdaysa, kendinize ve başkalarına karşı riskleri en aza indirmek için net ve güvenli bir şekilde hareket etmeniz gerekir. Peki, seni daha ileri götürmeyi reddettiği takdirde, ne tür bir ilk yardımdan bağımsız olarak hareket edebilirsin?

Her şeyden önce, aracınızın karayolunda tehlike oluşturmadığından ve diğer araçlara engel olmadığından emin olun . Araba yolun ortasında durmuşsa, kenara çekmeye çalışın. Bu mümkün değilse, bir uyarı üçgeni koyduğunuzdan emin olun.

Daha ciddi problemleri aramadan önce , benzin deposundaki yakıt seviyesini kontrol edin . Şaşırtıcı bir şekilde, bu basit neden kimsenin aklına gelmiyor. Gösterge Cihazların tanıklığına körü körüne güvenmeyin: yanlış olma ihtimali vardır. Şüphe durumunda, biraz benzin eklemek daha iyidir, bu hiç birzaman gereksiz değildir. Sadece yakıtın yeterli olduğundan emin olduktan sonra hala çalışamıyorsa, aracın daha fazla incelenmesine devam edebilirsiniz.

Bir sonraki konu – bujiler ateşlendiğinde hiç kıvılcım çıkmıyorsa. Şanslıysanız, bujilerde oksitlenme ve gevşeme olmuştur. Bu durumda, fişlerin sökülmesi ve yeniden takılması yeterli olacaktır.

Bujilerde bir kıvılcım varsa ve motor hala çalışmıyorsa , sigortanın yanıp yanmadığını  kontrol etmeye değer .  Sigortalardan biri atmış olabilir veya ünite nem kapmış olabilir.