YouTube Nazi videolarını yasaklıyor
  • YouTube Nazi videolarını yasaklıyor

YouTube Nazi videolarını yasaklıyor

10 Haziran 2019 Pazartesi 23:11:39

Geçtiğimiz hafta YouTube, Nazi ideolojisini tanıtan videoları yasaklamak ya da Holokost veya diğer şiddet olaylarını içeren videolarla ilgili nefret söylemini için yeni kurallarını açıkladı.

Binlerce kanalın kapatılması bekleniyor. Ancak şimdi çok sayıda öğretmen, insanları Nazi tarihi hakkında eğitmek için yüklenen videoların silindiğinden şikayet ediyor, Nefret söylemi ile nasıl mücadele yapılacağı; sosyal medya platformlarının bir süredir tartıştığı bir konudur.

Sorun, dengenin ne kadar karmaşık olduğunu gösterir ve politikalar ve söylemler değiştirildiğinde istenmeyen sonuçların doğabileceğini vurgular.

Aynı zamanda, büyük teknoloji şirketlerinin, çevrimiçi olarak kullandığımız malzemenin barındırılmasında güç sahibi olduğunu gösteriyor.

Ancak, bu karmaşıklık ve zor denge Google’a ait bir şirket olan YouTube’u ciddi sorumluluklarından dolayı, bunu mazeret göstermemelidir. Bir makalede New York Times, öneri motorunun (tüm görüşlerin% 70'ini yönlendiren), pedofililerin çocuk videolarını bulmasını kolaylaştırdığını ortaya koydu.

YouTube’un “nefret söylemi” olarak adlandırdığı şeyi çözme kararı, Steven Crowder adlı muhafazakar bir YouTube içerik oluşturucusunun, sol kanattan ilan edilmiş bir eşcinsel Latino eylemcisi sonrasında tamamen şeytanlaştırılmasıyla ortaya çıkan tartışmaların ışığında geldi. Vox için çalışan gazeteci Carlos Maza, onu taciz etmekle suçladı.

YouTube, muhafazakar içerik sahibi, politika şartlarından herhangi birini ihlal etmemesine rağmen, kanalından elde ettiği tüm gelirinden mahrum kalmaya devam ettiğini kabul etti.