Araç Değer Kaybı Davası için dilekçe örneği

Araç değer kaybı davası dilekçe örneği

Başka bir aracın sebep olduğu trafik kazası sonucu meydana gelen maddi hasar nedeniyle araç değer kaybı için dilekçe örneğini cumhuriyet başsavcılığına verip işlem başlatabilirsiniz. Aşağıdaki indir butonunu kullanarak word şeklinde hazırlanmış araç değer kaybı şikayet dilekçesini indirip kendinize uygun şekilde doldurunuz.

 


....... CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

DAVACI                :……….. T.C …….

DAVACI VEKİLİ :

DAVALI                :

KONU               : Trafik Kazası Sonucu Araçta Oluşan Değer Kaybı İle Aracın Kullanılmamasından Doğan Zararın Tazmin Edilmesi İstemimizden İbarettir.

AÇIKLAMA : Benim sevk ve idaremde bulunan ….. plakalı, ….. model, ….. marka ticari kamyonetine, davalı tarafından sevk ve idare edilen ….. plakalı aracın, tali yoldan ana yola çıkmakta iken sağ yan tarafından çarpması sonucu meydana gelen maddi hasarlı trafik kazasında şahsıma ait kamyonetin kasası hasar görmüş, aracın hareket kabiliyeti kaza sonucu tamamen ortadan kalkmıştır. Bu nedenle kamyonet iki hafta bir yandan hasar gören parçaların değiştirilmesi, diğer yandan tamir edilecek ve boyanacak işlemler dolayısıyla serviste kalmış, bu süre boyunca kullanılamamıştır.

Hasara uğrayan aracımın henüz bir yıl evvel almış olup, kaza tarihine kadar aracın tüm bakımlarını zamanında ve yetkili servisinde yaptırmıştım. Kaza gerçekleşene kadar geçen süre içerisinde aracın değişen her hangi bir parçası bulunmadığı gibi kaporta ve boyasında herhangi bir kusur, çizik söz konusu değildir. Aracımın tamir süresi boyunca kullanamamış ve ortalama ….. TL olan günlük kazancımı iki haftalık süre boyunca elde edemedim.

Nakliye işi ile geçimini temin eden bir kişi olmam dolayısıyla meydana gelen kaza nedeni ile araçta oluşan değer kaybı ve aracın tamirde kaldığı süre boyunca oluşan kar kaybının ödenmesi için mahkemenize bu adliye dilekçem ile başvurulması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER: 6098 sayılı Kanun madde 122 ve ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER: Servis Formu, Kaza Raporu, Ruhsat Fotokopisi ve Diğer Deliller

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydıyla, müvekkile ait araçta meydana gelen değer kaybı ile aracın tamir süresince kullanılamaması nedeni ile mahrum kalınan kar kaybı karşılığı olarak ….. TL’nin davalıdan alınmasına hükmedilmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesi, talep olunur. ../../….

Davacı …..

 


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi