Kusurlu Araba Satışı şikayet dilekçesi

Kusurlu Araba Satışı​ ayıp tespiti

DİLEKÇE BURADA

 

……. NÖBETÇİ  TÜKETİCİ  HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİNE

 

DELİL TESPİTİ TALEBİNDE

BULUNAN            :………..- T.C NO:..............

ADRES                   :             

KARŞI TARAF     :

TALEP KONUSU : DELİL VE AYIP TESPİTİ

AÇIKLAMALAR   : ................ San ve Tic Ltd Şti ile aramda 34 ................... Plakalı Fiat Marka, Florino model araç satış sözleşmesi kurulmuştur. …./…../…. tarihinde ise aracı teslim aldım.

Satın almış olduğum araçta  ancak belirli bir süre kullandıktan sonra anlaşılabilecek gizli ayıplar mevcuttur.

1-Araçtaki en genel ayıp yakıt sorunudur. Satıcı sağlayıcı firma arasında satış sözleşmesi kurulmadan önce satıcı sağlayıcı yetkilisi ile aracın yakıt tüketimi üzerine defatle konuştuk  ve satıcı yetkiliden kesin bir dille ve üretici firma broşürünü de dayanak yaparak bilgi vermiştir. Ancak kendilerinin öngördüğü şekli ile aracın Şehirler arası 100KM de 3,8LT, Şehir içi 5,7LT ortalama yakıt tüketimi  ise 5,7LT  belirtilmiş olduğu halde araç uzun mesafeli kullanımlarda dahi  7,5LT nin altına düşmemekte ve ortalama olarak 100KM de 8LT mazot yakmaktadır.

Bu  konuyla ilgili yetkili servis ile yaptığım görüşmede aracın yeni olduğundan 5.000KM ye gelindiğinde normale döneciğinden bahsedilmiştir. Ancak durumda hiçbir değişiklik olmamıştır.

Ancak  aracı kullanırken fark edebileceği bir ayıp olan aracın yakıt tüketimi,  satıcı sağlayıcı ve üretici firmanın taahhüt ettiği miktarın iki katına tekabül etmektedir. ki bu durumda 6502 Sayılı Yasanın 8 maddesinde açık bir şekilde düzenlenmiştir.

2-Araç otomatik olduğ halde Sürekli  olmasa da aralıklarla stop etmektedir. Otomatik şanjmanı olan bir aracın stop etmesi de araçta bir sorun olduğunun göstergesidir.

3-Araç sıfır kilometrede alındığı halde kısa bir süre dahi trafikte kalındığı takdirde aracın göstergesinde debriyaj balatası ısındı boşa alınız diye uyarı çıkıp sesli sinyal veriyor. Trafikte durmak imkansız olduğu hallerde de ilerlemeye devam edince inanılmaz koku geliyor. Ancak bir müddet bekleyip hareket edince uyarı sona eriyor. Servis bu konu ile ilgili arandığında da araç yeni olduğundan kaynaklandığını ve önemli bir şey olmadığı dile getirilmiştir. Servise getirmesine dahi gerek görülmemiştir.

4-söz konusu araç otomatik kullanıma uygun değildir. Şöyle ki , araç çalışıp ufak bir hız alındığından hemen vites atmaktadır. Vites değişiminin bu kadar çabuk olması sonucunda 60-70 km hıza çıkıldığında araç hemen 5.vitese çıkmakta hız azalmasında da hemen vites düşmediği için araç devrini alamamakta ve sürekli olarak manuel olarak vites düşürmek zorunda kalınmaktadır. Aynı şekilde araç hareket eder etmez vites attığından dolayı trafikte dur kalk yaparken ve hafif yokuş çıkıldığı zaman gereksiz olarak 2.vitese attığı için yavaşlayınca da düşmediğinden  manuel olarak el ile öites düşürülmediği zaman araç hep 2 .viteste kalkmak ve yokuş çıkmak zorunda kalmakta ve içeriye çok fazla koku vermektedir. KISACA ARACA SÜREKLİ DOKUNMADAN OTOMATİK VİTESTE KULLANMAK İMKANSIZDIR.

6100 Sayılı HMK’nun Ön inceleme aşamasının tamamlanması ve bilirkişi incelemesi zaman alacağından, aracın ise tarafımdan kullanılmaya devam ettiğinden   yukarıda sayılan ayıpların  ise aracın daha fazla km  yapmadan tespit edilmesinin gerekliliği nedeni ile aracımdaki   hasar ve  ayıbın  tarafların asli kusurlarının tespiti için işbu talebin yapılması zorunlu olmuştur.

DELİLLER                     :Üretici firmanın ürün tanıtım  katoloğu , satış sözleşmesi,araç ruhsatı , ve sair  deliller.

HUKUKİ NEDENLER  : TKHK ilgili hükümleri  BK , TTK , HMK  ve sair mevzuat

SONUÇ  VE İSTEM    : Yukarıda arz ve izah ettiğimiz nedenlerle, talebimizin kabulü ile, sayın mahkemenizce resen tayin edilecek uzman sürücü  bilirkişi  marifeti ile  aracımda meydana gelen ve dilekçede belirtilen ayıpların davaya konu araçta inceleme yapılarak tespitine ve söz konusu ayıplardan  tarafların kusurlarının  tespiti  ,sayılan ayıpların sürücünün aracı  kullanımı  ile ilgili olup olmağının,da tespiti ile  bu yönde düzenlenecek bilirkişi raporunun, mahkeme karar ve eklerinin tarafıma tebliğine karar verilmesini talep ederim. …./…./….

DELİL VE HASAR  TESBİTİ TALEBİNDE BULUNAN……


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi