Cenaze işlemleri , cenaze ödeneği almak için dilekçe örneği

Cenaze Ödeneği dilekçe Örneği

CENAZE ÖDENEĞİ NEDİR?

Cenaze ödeneği, SGK yönetim kurulunca belirlenip Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan, ölen sigortalının ailesine sadece bir defa yapılan yardımdır.


CENAZE ÖDENEĞİNİ ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARA HAİZ OLMASI GEREKİR?


-İş kazası ve veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş görememezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken,


-Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilmektedir.


360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.


CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLMEKTEDİR?

Cenaze ödeneği sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana, babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Bütün bu kişiler ödeme yapılmaması halinde gerçek ve tüzel kişiler tarafından kaldırılması halinde ödeme masrafı yapan gerçek ve tüzel kişilere ödenir. 5434 sayılı kanuna tabi olan Devlet memurları ölümü halinde kendi kurumları tarafında cenaze ödeneği verilir.


Cenaze ödeneğinin almak için hak sahiplerinin ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkez/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin kuruma verilmesi gerekir.


CENAZE ÖDENEĞİ TUTARI NE KADARDIR?

Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları endeksi değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, 2017 yılı için ödenen cenaze ödeneği tutarı 531,00 TL'dir.


CENAZE ÖDENEĞİNDE ZAMAN AŞIMI NE KADARDIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu; sigortalının haklarını korumak için her türlü tedbiri almıştır. Sigortalılarının mağdur olmaması için geride kalanlara sadece ölüm aylığı bağlamamaktadır. Cenaze ödeneğinin verilmesi için yasal düzenlemeleri yapmıştır. Cenaze ödeneğinde zaman aşımı 5 (Beş) yıldır.


Sevgili okurlar; kayıt dışı yani sigortasız çalışmaktan kaçının, çünkü insan ne zaman hasta olacağını veya malul kalacağını ya da ne zaman öleceğini bilmemektedir. Onun için sadece kendinizi değil ailenizin geleceğini de riske atmamak için mutlaka sigortalı çalışın. Gerçekten Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışanlara her türlü yardımı ve imkânı sağlamaktadır. Yeter ki sigortalı çalışalım. Geçici iş göremezlik yardımından tutun, yol gündelik yardımına kadar, kaplıca giderlerinden tutun özel sağlık hizmet sunucularından faydalanmaya kadar her türlü yardımı yapmaktadır. Cenaze ödeneği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız ya bizi arayın ya da en yakın Sosyal Güvenlik il Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne müracaat etmekten çekinmeyiniz.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi