Nüfus Kaydı Düzeltme Cinsiyet Hatası

Nüfus kaydinda cinsiyet duzeltme

DİLEKÇE BURADA

 

 

………… NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

SAYIN HAKİMLİĞİNE

 

 

DAVACI                     : ……. – T.C.NO: ……

ADRES :

DAVALI                     : …………………..NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ

DAVA KONUSU        :  KAYIT DÜZELTİLMESİ SURETİYLE CİNSİYET TASHİHİ

 

AÇIKLAMALAR        :

1-  …………. ili, ………… İlçesi, …………… Köyü, Cilt No. ……., Aile Sıra No. ……….., Sıra No. ……… sayılı yerde nüfusa kayıtlı bulunmaktayım.

 

2-Her ne şekilde bir yanlışlık yapılmış ise, işsizlik sigortasından yararlanmak üzere ilgili kuruma yaptığım müracaatım sırasında nüfus kayıtlarında cinsiyetimin kadın olarak geçmesinden dolayı mağduriyetim gündeme gelmekle birlikte olaya vakıf oldum.

 

3-     Nüfus kütüğü kayıtlarının dışında bulunan bütün kayıtlar Erkek olarak görünmektedir. Mevcut nüfus cüzdanım ve SSK kimlik kartımda erkek olarak düzenlenmiştir.

 

4-     Kendim …../…../…… doğumluyum ve Askerlik görevimi dahi tamamlamış bulunuyorum. Nüfus kayıtlarında erkek kaydı yerine kadın kaydının oluşmasını anlamış değilim. Yapılan bu yanlışlık nedeniyle resmi işlemlerimde sıkıntı gündeme geldiğinden düzeltilmesi için işbu davanın açılması zorunlu olmuştur.

 

DELİLLER: Nüfus kayıtları, Askerlik teris bilgileri, Sigorta kaydı ve her türlü deliller.

 

HUKUKİ NEDENLER: TMK.nun ilgili mevzuatı.

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerle davamızın kabulü ile, nüfus kütüğünde kadın olarak yazılı bulunan kaydın iptali ile cinsiyetin tashihi ve   nüfus kütüğüne erkek olarak kayıt ve tesciline,  

Yargılama giderlerinin  davanın açılmasına sebebiyet veren davalı tarafa yükletilmesine karar verilmesini arz ve talep ederim. …../……./……

Saygılarımla,

 

DAVACI : ……


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi