Tensiple Birlikte Tahliye Talebi

Tensiple Birlikte Tahliye Talebi

DİLEKÇE BURADA

 

.......SAYIN HAKİMLİĞİ'NE 

                                    ……….

 


DOSYA NO                     : 


TENSİPLE BİRLİKTE


TAHLİYE TALEP EDEN : 


VEKİLLERİ                   : 


KONU                             : Tensiple Birlikte Tahliye Talebimiz Hk.

 

AÇIKLAMALAR  : 

 

1-Müvekkilimiz sanık .........  ../../.... günü saat 15 sıralarında sevk ve idaresinde ki resmi plakalı .. . .... plaka sayılı çöp kamyonu ile .... istikametinden ...... istikametine seyrederken  .............. önüne geldiğinde bir şahsın yola çıkmak istediğini fark etmiş  süratini de azaltarak  kendisini korna çalarak uyarmıştır. Yola çıkmak isteyen şahıs korna sesini duyunca bir ara duraklamış ancak daha sonra birden karşıdan karşıya geçmek için hızlı bir şekilde aniden yola fırlamıştır. Yola fırladığında arada çok kısa bir mesafe kaldığından müvekkilimiz sanık  elinden gelen tüm gayreti göstermesine rağmen çarpmaya engel olamamıştır.  

 

2-Trafik Kazası Tespit Tutanağından da anlaşılacağı üzere meydana gelen olayda müvekkilimiz sanığın hiç bir kusuru bulunmamaktadır. 

 

3-..... 1 Sulh Ceza Mahkemesinin ../../.... tarih ve ../.... Sorgu sayılı kararı ile müvekkilimizin sabit ikametgah sahibi oluşu, tutuklamanın bir tedbir oluşu ve kazanın oluş şekli Trafik Kazası Tespit Tutanağı ve kusur durumu göz önüne alınarak tutuklanmasına yer olmadığından serbest bırakılmasına karar verilmiştir. 

 

4-Ancak aynı gün Cumhuriyet Savcısının. ../.... Hz Sayılı dosyadan   yaptığı   itirazı   üzerine …….. Asliye Ceza Mahkemesinin ../.... Müt. Kararı ile gıyaben tutuklanmasına karar verilmiş ve çıkartıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesinde …../….. Sorgu sayılı karar ile gıyabi tevkif müzekkeresi vicahiye çevrilmiştir. 

 

5-Sayın Cumhuriyet Savcısı müvekkilimizin serbest bırakılmasına ilişkin Kocaeli 1 Sulh Ceza Mahkemesinin ../.... Sorgu sayılı kararına olayın diğer tanığı ........ Savcılıkça alınan ifadesinin o an için evraklar içinde bulunmadığından, bu evrakında incelenmesini, suçun niteliği ve kanıt durumuna göre müvekkilimizin gıyaben tutuklanması yönünde itiraz etmiştir. 

 

6-Tanık .......... Savcılığa verdiği ifadesinde babasının yolun tam ortasında müvekkilimizin  geçişine engel olmayacak şekilde  durduğunu müvekkilimizin  çok süratli bir şekilde babasına çarptığını ve bu olayı durmakta olan kendi aracının aynasından gördüğünü ifade etmektedir.  

 

7-Tanık .......... çok kısa bir sürede meydana gelen bu olayı tüm ayrıntılarıyla yola paralel şekilde park eden aracının aynasından görmesi mümkün değildir. Trafik Kazası Tespit Tutanağı incelendiğinde müvekkilimizin sevk ve idaresindeki aracın kendi şeridi içinde olduğu ortadadır. Kaza esnasında müvekkilimizin aracı fazla süratli değildir. Kazanın meydana geldiği gün hava çok kötü olup  yol kalabalık ve trafik konvoy halinde normal süratte devam etmektedir.   

 

8-Tanık ...... ifadesinde müvekkilimizin  kesinlikle kendisine yardımcı olmadığını babasını götürdüğü kliniğe bile gelmediğini beyan etmektedir. Oysaki müvekkilimiz araçtan iner inmez çarptığı kişiye yardımcı olmuş ve kliniğe kadar götürmüştür. Yanında bulunan diğer arkadaşı ise Trafik Polislerine haber vermiştir.  

 

9-Trafik Kazası Tespit Tutanağı,Sayın Cumhuriyet Savcısının İtiraz Dilekçesinde belirttiği gibi müvekkilimiz sanıkla aynı araçta bulunan ........ beyanına göre çizilmiş değildir. Trafik Polisleri geldiğinde kaza yapan araç yolda halen durmaktadır. Trafik Polisleri olay yerini inceledikten sonra aracın kaldırılmasını istemişler ve bunun üzerine araç yoldan çekilmiştir. 

 

10-Yukarıda da bahsettiğimiz gibi meydana gelen olayda müvekkilimizin bir kusuru bulunmamaktadır. Müvekkilimiz sanık, olayın meydana gelmemesi için elinden gelen tüm gayreti göstermiş fakat tüm çabasına  rağmen olayın meydana gelmesine engel olamamıştır. Müvekkilimiz olayın meydana gelmesinden  büyük üzüntü duymakta, kusuru olmamasına rağmen vicdan azabı çekmektedir.  

 

11-Müvekkilimiz sanık evli ve üç çocuk babası olup sabit ikametgah sahibidir. ........ Belediyesinde şoför olarak çalışmaktadır. Kanıtlar toplanmıştır. Kanıtların yok edilmesi ve karartılması mümkün değildir.

 

İSTEM SONUCU         : Arz edilen nedenlerle ve soruşturma evrakı içeriği de dikkate alınarak tutuklamanın bir tedbir oluşu, kazanın oluş şekli ve kusur durumu da göz önünde bulundurularak  müvekkilimizin ve ailesinin  mağduriyetine neden olmamak için bihakkın veya Mahkemenizin uygun göreceği kefalet karşılığı müvekkilimizin tensiple birlikte tahliyesine  karar verilmesini talep ederiz.

 

 

                                    SANIK VEYA VEKİLİ..........


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi