İlamlı İcra Takibi Dilekçe Örneği

İlamlı İcra Takibi Dilekçe Örneği

İlamlı Takip Nedir? Nasıl Başlatılır?


Mahkemelerin veya Tüketici Hakem Heyetlerinin kararlarının ilamlı takip olarak borçludan nasıl talep edileceği dilekçe örneği ile anlatılmıştır.


İlamı icrada alacaklının icra takibi başlatabilmesi için elinde bir mahkeme kararı veya kanunların mahkeme ilamı saydığı bir belgenin bulunması gerekmektedir. Örneğin Tüketici Hakem Heyeti kararlar ilam niteliğindedir ve yine uzlaştırmacıların uzlaşma sonucunda almış olduğu kararlarda ilam hükmündedir.


İlamlı icra talebi başlatabilmek için Türkiye’ de bulunan tüm icra daireleri yetkili konumdadır. İlamlı icra talebinde bulunabilmek için aşağıda gösterilen dilekçenin doldurularak icra müdürlüklerine ilam örneği ile birlikte verilmesi gereklidir. İlamlı takiplerde peşin harç yatırılmaz sadece tebligat ve diğer masraflarını ödersiniz.


Sizler ile paylaşmış olduğumuz icra takip dilekçesi örneğini aşağıda linkte Word dosyası olarak temin edebilirsiniz. Dilekçenin ilgili kısımlarını kendinize göre doldurarak veya düzenleyerek icra müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.DİLEKÇE BURADA

 

………İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

………….

 

TALEPTE BULUNAN

(ALACAKLI)                :….. T.c……

ADRES                          :

BORÇLU                       :

ALACAK TUTARI       :………..TL

ALACAĞIN KONUSU: Mahkeme/Hakem Heyeti kararıyla kesinleşen alacağın ilamlı icra ödeme emriyle tahsili

TAKİP TALEBİ             :İcra yoluyla haciz işlemi yapılması

 

AÇIKLAMALAR : …….Mahkemesi/Tüketici Hakem Heyeti’nin …/…/…. Tarihli …… kararıyla dava konusu alacak karşı tarafın süresinde itiraz etmemesi sebebiyle kesinleşmiştir. Bu nedenle kesinleşmiş bulunan kararın ilamlı takip ödeme yoluyla borçluya tebliğ edilmesi ve alacağın yasal faizleriyle birlikte toplamının tahsili zarureti hasıl olmuştur.

DELİLLER          :…….Mahkemesi/Tüketici Hakem Heyeti’nin …/…/…. Tarihli …… kararı

HUKUKİ DELİLLER :İİK. 58 ve diğer hükümler

SONUÇ VE TALEP   : …….Mahkemesi/Tüketici Hakem Heyeti’nin …/…/…. Tarihli …… kararıyla kesinleşen alacağımının yasal faizli ile birlikte toplamının borçludan haciz işlemi yapılarak tahsil edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. …/…./…..(Tarih)

 

ALACAKLI ……..


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi