Aihm Başvurusu Hazırlanması Soru Ve Cevap

Aihm Başvurusu Hazırlanması Soru Ve Cevap

 

1-AİHM BAŞVURU FORMUNUN AÇILMASI İÇİN, İNTERNET EXPLORER TARAYICISINI KULLANIN. AYRICA, ÇIKAN BELGE ÜZERİNDE SAĞ TIKLAYIP BİRLİKTE AÇ İKONUNDAN ADOBE READER’I SEÇEREK AÇMAYI DENEYİN. 

 

2-AİHM BAŞVURU FORMUNDA VAR OLAN UYARI AÇIKLAMALARI SİLİNMEYECEK. SİLMEYE ÇALIŞMAYIN.

 

3-BAŞVURU FORMUNDA, İMZA İÇİN BELİRTİLEN KUTULARA İMZA ATILMASI YETERLİ. EK BELGE İÇİN SON SAYFA İMZALANIP DİĞER SAYFALAR PARAFLANABİLİR.

 

4-AİHM İÇİN FORMDA YER ALAN 4 ADET EK BELGENİN DIŞINDA BAŞKACA EK BELGEYE GEREK YOK. DİĞER EKLER HÜKÜMETİN CEVABINDAN SONRA SUNULABİLİR.

 

5-AİHM BAŞVURU FORMU VE EK BELGELER, TEK YÖNLÜ OLARAK ÇIKTI ALINMALI. ÇİFT TARAFLI ÇIKTI ALINMAMALIDIR.

 

6-DÜZENLENEN BELGELER, BELİRTİLEN SIRA DAHİLİNDE ZIMBA YA DA DOSYALAMADAN ZARFA YERLEŞTİRİN. EVRAKLAR SİSTEME TARANIP ATILACAĞI İÇİN DÜZGÜN OLARAK KONULMALIDIR.

 

7-AİHM BAŞVURUSUNDA TAZMİNAT TALEPLERİ, İKİNCİ AŞAMADA YAPILACAKTIR. DAVANIN ESASINA DAİR GÖRÜŞLERİN SUNULMASI İÇİN VERİLEN SÜRE İÇERİSİNDE, DESTEKLEYİCİ BELGELER İLE BİRLİKTE AYRINTILI BIR DÖKÜM HALİNDE SUNMAK GEREKMEKTEDİR. AİHM TARAFINDAN SÜRE BİLDİRİLECEKTİR.

 

8-AİHM TARAFINDAN, MADDİ, MANEVİ TAZMİNATA VE MASRAFLARA HÜKMEDİLEBİLMEKTEDİR. MADDI ZARAR GERÇEKTEN MARUZ KALINAN ZARARI (DAMNUM EMERGENS) VE GELECEKTEKİ KAYIPLARI VEYA MAHRUM KALINAN KÂRI DA (LUCRUM CESSANS) İÇEREBİLMEKTEDİR. ZARARI İSPATLAYAN BİLGİ VE BELGE VERİLEN SÜREDE SUNULACAĞI İÇİN ŞİMDİDEN HAZIRLIK YAPILMALIDIR.

9-AİHM BAŞVURUSUNU EŞLERİN YA DA ARKADAŞLARIN TEK BİR KARGO PAKETİNDE GÖNDERMELERİ MÜMKÜN OLABİLİR. BUNUN İÇİN HER BAŞVURUCU, KENDİ EVRAKLARINI AYRI OLARAK ZARFLAMALI VE ÜZERİNE KENDİ ADINI YAZMALIDIR. KARGO GÖNDERİCİSİ OLARAK TA TÜM İSİMLER YAZILMALIDIR. KARGO EVRAKINA DA, BU KARGODA ŞU KİŞİLERİN AİHM BAŞVURU EVRAKLARI VARDIR DENİLEBİLİRSE İYİ OLUR. AYRICA, KARGO EVRAKLARI DA MUHAFAZA EDİLMELİDİR.

 

10-AİHM BAŞVURUSU YAPMA AŞAMASINDA BİR AVUKAT TARAFINDAN TEMSİL EDİLME ZORUNLULUĞU YOKTUR. BAŞVURUNUN, BİR AVUKAT TARAFINDAN TEMSİL EDİLMESİ GEREKEN AŞAMAYA GELİNDİĞİNDE AVUKATLA TEMSİL DURUMU SÖZ KONUSU OLMAKTADIR. MAHKEME TARAFINDAN SİZE YAZILI OLARAK BU DURUM BİLDİRİLECEKTİR. BU AŞAMAYA GELİNDİĞİNDE UZMAN AVUKAT KONUSUNDA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞACAĞIM.

 

11-AİHM BAŞVURU EVRAKLARINI HAZIRLADIĞINIZDA PTT KARGO, UPS KARGO YA DA  DHL KARGO İLE GÖNDEREBİLİRSİNİZ.

12-SAYFA SINIRI SADECE EK-1 ŞİKAYETE İLİŞKİN AYRINTILI AÇIKLAMA İÇİN GEÇERLİDİR. DİĞER EKLER İÇİN SAYFA SINIRI YOKTUR.

 

13-ŞİKAYETE İLİŞKİN AYRINTILI AÇIKLAMANIN YAZILDIĞI EK-1 BELGESİNE MÜDAHALE EDİLMEMELİDİR. SAYFA SAYISI, DÜZENİ, KARAKTERİ AÇISINDAN SIKI ŞEKİL ŞARTI VARDIR.

 

14-KİMLİK FOTOKOPİSİNİN ÖN YÜZÜNÜN EKLENMESİ ZORUNLUDUR. İKİ TARAFLI FOTOKOPİSİNİN EKLENMESİNE DE MANİ BİR DURUM YOKTUR.

 

15-62. MADDENİN CEVABI EVET OLACAKTIR. DANIŞTAY VE İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURULMUŞ OLMASINI BU AŞAMADA BELİRTMEYE GEREK YOK. AİHM’YE BAŞVURU GEREKÇESİ ETKİLİ İÇ HUKUK YOLUNUN BULUNMAMASIDIR.

 

16-AİHM’YE YAPILAN BAŞVURUDA ETKİLİ İÇ HUKUK YOLLARININ OLMADIĞI GEREKÇE GÖSTERİLMEKTEDİR. AİHM İÇ HUKUK YOLUYLA İLGİLİ BİR KARAR VERDİĞİNDE AİHM’YE TEKRAR BAŞVURU YAPABİLMEK MÜMKÜNDÜR.

Kaynak :  https://twitter.com/neyapilabilir


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi