Gözaltı Kararına İtiraz için dilekçe örneği

Gözaltı Kararına İtiraz

DİLEKÇE BURADA

                                 

 

 NÖBETÇİ ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

 

 

Dosya No               : ……../  …..       D.İş

İTİRAZ EDEN       :

KONU                      :Cumhuriyet Savcılığının tarihli GÖZALTI KARARINA itirazımın sunulması hakkındadır.

 

 

AÇIKLAMALAR : 

Cumhuriyet Savcılığı tarafından somut hiçbir bilgi sunulmaksızın evimde/ işyerimde / arabamda arama yapılmış, sonrasında da suçlamanın ne olduğuna dair açıklama yapılmaksızın gözaltı işlemi uygulanmıştır. Gözaltı işlemi açıkça yasaya aykırı olduğu için kaldırılması gerekmektedir. Şöyle ki;

 

Arama kararı ve gözaltı kararına dayanak olarak tarafıma somut bir suçlama gösterilmemiştir. Bir kişinin yakalanıp gözaltına alınabilmesi için, makul suç şüphesinin bulunması gerekir. Makul şüphe, isnat edilen suçun işlenmiş olabileceğine ilişkin ve objektif kişileri ikna etmeye yeterli somut delilin olması gerektiği şeklinde anlaşılmaktadır. Benimle ilgili olarak makul şüphenin ne olduğu açıklanmamıştır.

 

Medyada yer alan haberlerden ve şifahi konuşmalardan anlaşıldığı kadarıyla Anayasal hak kapsamında olan bazı faaliyetlerin suçlamalara dayanak yapıldığı, suç olarak gösterilen terör örgütü üyeliği iddiasına dayanak olarak benim tarafımdan yapıldığı iddia edilen cebir ve şiddet içerikli bir eylem olup olmadığı varsa nasıl bir eylem olduğu açıklanmamıştır. Kaldı ki tüm hayatım incelense en ufak  cebir ve şiddet içeren bir eyleme rastlanmayacaktır.

 

Şifahi olarak tarafıma isnat edilen eylemlerin tamamı temel insan hakkının kullanımından ibaret olup, insan hakları kapsamında kalan eylem ve işlemlerin suç olarak değerlendirilip soruşturma konusu yapılması ve bu gerekçeyle de gözaltı kararı verilmesi doğru değildir.

Tüm hayatım didik didik edildiğinde, hayatımın hiçbir döneminde yasadışı bir davranış içerisinde olmadığım, cebir ve şiddet içeren bir anlayışa da sahip olmadığım görülecektir. Herkes gibi ben de sivil toplum faaliyeti kapsamında bazı faaliyetlerde bulundum. Ancak, yapılan tüm faaliyetlere bakıldığında asla yasa dışı bir eylem ve amaca sahip olmadığım görülecektir.

15 Temmuz Darbe girişimini vatanını seven hiçbir kimse tasvip etmeyeceği gibi ben de asla tasvip etmedim ve etmem de mümkün değildir. Kim masum insanlarımızın ve emniyet mensuplarımızın şehit olmasına yol açan bu faaliyette bulunduysa elbette cezalarını çekmelidirler. Ancak, benim ne darbe girişimiyle ne de darbede yer aldığı belirtilen kişilerle ilgim, irtibatım ve tanışıklığım asla söz konusu olamaz. 

 

Benimle doğrudan ya da dolaylı ilgisi olmayan insanların yaptıkları gerekçe gösterilerek benim sorumlu tutulmam kabul edilemez. Kim olduğunu bilmediğim birilerinin kurduğu silahlı örgütün üyesi olduğumun iddia edilmesi suç ve cezaların şahsiliği prensibine aykırı olduğu gibi açıkça mesnetten de yoksundur. Tanımadığım insanların eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınmış olmam açık bir haksızlık olmuştur.

 

Telefon edilse, tebligat gönderilse, haber verilse ikinci bir ihtara gerek kalmaksızın ifade vermek için istenilen mercie gelecek olmama rağmen baskın yaparak gözaltına alınmış olmam yasaya da açıkça aykırıdır. Adresi, işi, faaliyetleri belli olan birisine somut suçlamanın ne olduğu dahi belirtilmeden gözaltı işlemi uygulanması doğru olmasa gerektir.

 

 NETİCE VE TALEP   :  Yukarıda arz ve izah edilen nedenler dikkate alınarak, açıkça yasaya aykırı olarak verilen GÖZALTI kararının CMK.’nın ilgili hükümleri gereğince İTİRAZEN KALDIRILARAK, SALIVERİLMEME karara verilmesine arz ve talep ederim. Saygılarımla

 

Gözaltı Kararına

İtiraz Eden

 

 


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi